Изображение Оплата комунальних послуг після розлучення

 

Життя непередбачуване. Ще вчора ви можете бути щасливими подружжям, а сьогодні вже стоїте перед таким складним питанням, як оплата комунальних послуг спільної власності, розділеної навпіл при розлученні . Тому що дуже часто трапляються ситуації, коли колишнє подружжя продовжують жити в одній квартирі, тому що не мають можливості придбати або зняти іншу житлоплощу. У цьому випадку оплата комунальних послуг покладається на того, з ким укладено договір (відкрито особовий рахунок). Інший співвласник приміщення зобов’язаний віддавати половину коштів. Те ж саме стосується і придбаного в шлюбі комерційного майна , право власності на яке розділено порівну.

В цьому випадку виникає питання, чи потрібно укладати договір між сторонніми на сьогоднішній день людьми про фактичне відшкодування щомісячної оплати комунальних послуг, щоб уникнути будь-яких незрозумілих ситуацій в майбутньому? Він складається в довільній формі, має якийсь певний вид і засвідчується нотаріусом?

Відповідно до статті № 325 ЦКУ суб’єктом права приватної власності може бути як фізична, так і юридична особа. Якщо мова йде про фізичну особу, то воно може мати у власності будь-яке майно, в тому числі нерухомість, яка використовується в комерційних цілях. Винятком може бути лише те майно, яке не може їй належати відповідно до вимог закону. Частина перша ст. 320 ЦКУ закріплює за власником право вести на своїй території підприємницьку діяльність, якщо це не заборонено законодавством.

У чинному законодавстві не прописані норми і не виділені права власності на майно з боку фізичної особи – підприємця. Головне, що затверджено на законодавчому рівні, це відповідальність ФОП за зобов’язаннями, пов’язаними з комерційною діяльністю всім, що є в його власності, крім випадків, врегульованих на законодавчому рівні.

Статус фізичної особи-підприємця та правовий режим свого майна не пов’язані між собою. У разі поділу поділу комунальних платежів не має значення, комерційне це майно чи ні , головним є те, що колишнє подружжя є співвласниками нерухомого майна в рівних частках. Статус їх, як фізичних осіб-підприємців, в даному випадку є не важливим.

Стаття 319 ЦКУ встановлює, що власник має повне право володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном, у тому числі і нерухомістю на свій розсуд. Головна вимога – його дії не повинні суперечити вимогам закону. В даному випадку нерухоме майно перебуває у спільній власності. Згідно ч.1 та 2 ст. 355 ЦКУ воно належить їм на праві спільної сумісної або часткової власності.

Якщо частка кожного в праві власності прописана і узгоджена в установленому законом порядку, то згідно з ч. 1 ст. 356 ЦКУ власність вважається спільною частковою. Стаття 358 ЦКУ регулює право користуватися цим майном співвласниками зі згодою. Кожен з них володіє, користується і розпоряджається тільки тією частиною власного майна, яке відповідає його частки у праві спільної часткової власності. Власники повинні відшкодовувати всі витрати, пов’язані з утриманням, управлінням, збереженням своєї частини нерухомості, до яких можна віднести податки і обов’язкові виплати, такі як комунальні платежі . За невиконання цих зобов’язань він несе відповідальність, прописану в ст. 360 ЦКУ.

Розглянувши все вищеперелічене, можна зробити висновок, що для уникнення спірних питань по загальній нерухомості колишнім дружинам необхідно підписати договір у довільній формі, в якому буде прописано відшкодування одним із співвласників іншому всіх витрат, пов’язаних з його власністю. Він буде мати силу навіть без посвідчення нотаріуса. На додаток можна при кожній передачі грошей на відшкодування витрат від одного співвласника іншому, складати акт передачі із зазначенням дати і суми грошей.

Іншим виходом з цієї складної ситуації є технічне відділення власної частини, реєстрація права власності на неї і укладення договорів з комунальними підприємствами та іншими організаціями вже безпосередньо.

Залишити коментар